Ostrava Muzeum města Ostravy a NDM Marta Roszkopfová scénografie 2013

Název

Ostrava Muzeum města Ostravy a NDM Marta Roszkopfová scénografie 2013

Popis

Vernisáž výstavy, která proběhla 7. listopadu 2013 v 17 hodin v Ostravském Muzeu, zahájila Jiřina Kabrtová, ředitelka Ostravského muzea, a kurátorka výstavy Lenka Černíková.
K soubornému dílu se vyjádřila historička scénografie Věra Ptáčková a ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.

Marta Roszkopfová
scénografka a kostymérka

Kostýmy Morálka paní Dulské / Švejk OFF / Jordan / Výmlat / Královna Koloběžka / Mladá garda v letech jungle - ruská krasavice fragmentárně odhalena / Skleněný zvěřinec / Zamilovaní ptáci / Kocourek Modroočko / Jezinky bezinky /
Scéna Švejk OFF / Jordan / Mladá garda v letech jungle - ruská krasavice fragmentárně odhalena / Skleněný zvěřinec / Kocourek Modroočko /
Výprava Misery / Malá čarodějnice / Služky / Zapomnětlivý / Výmlat / Ústa Micka Jaggera / Prezidentky / Rozmarné léto / Orfeus a Eurydika / Malé noční hry / Jakub a jeho pán / Žert, satira, ironie a hlubší význam / Bernarda / Nausikaa / Tartuffe / Sluha dvou pánů / Na malém dvorku / Zpívání o Rusalce / Noc tribádek / Leonce a Lena / Ryba ve čtyřech / Kráska a netvor / Zabiják Joe / Mandragora / Konec hry / Tajemná zahrada / Musulman / Tři velké ženy / Stella / Dodatek k cestě kapitána Cooka / Zajíc Zajíc / Jak měl Rumcajs Cipíska / Plešatá zpěvačka / Hořící žirafy / Antigona v Novém Yorku /

Marta Roszkopfová

Povolání:
scénograf / kostýmní výtvarnice
Národnost:
slovenská
Věk:
65
Narození:
16.12. 1947, Žilina, Československo (nyní Slovenská republika)

Rodačka ze Žiliny (1947), žije v Ostravě. Vystudovala obor Scénografie a divadelní kostým na VŠMU v Bratislavě a též scénografii na akademii ve Varšavě. Je jednou z nejvýznamnějších scénografek a kostýmních výtvarnic u nás. Trvale spolupracuje s mnoha divadly v České republice, na Slovensku, v Polsku a Německu – v Ostravě nejčastěji s Divadlem Petra Bezruče, Komorní scénou Aréna a Národním divadlem moravskoslezským. Její dílo se pravidelně objevuje na prestižních scénografických a kostýmních výstavách po celém světě (kromě Evropy i v USA nebo v Číně) a je zastoupeno i ve sbírkách Národního muzea a Národní galerie v Praze.
– scénická a kostýmní výtvarnice, grafička. Pracuje především v moravských divadlech, od roku 1974 je stálou výtvarnicí Divadla Petra Bezruče v Ostravě (spolupráce a režisérem Josefem Janíkem), kde výtvarně interpretuje dramaturgicky náročný repertoár. Navrhovala též pro Národní divadlo v Praze, kde vytvořila výpravu k inscenaci Rok na vsi, oceněné Cenou Alfreda Radoka za rok 1993. V letech 1981, 1984, 1998 získala ocenění na mezinárodní výstavě Triennale v Novém Sadu v Srbsku.
Není mnoho divadel v České republice, která nespolupracovala s jevištní a kostýmní výtvarnicí Martou Roszkopfovou, jež i se svým talentem přišla na svět v Žilině 16. prosince roku 1947. Po střední škole se rozhodla jednak z lásky k divadlu, ale i výtvarnému umění ke studiu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Studium v letech 1968 až 1973 absolvovala v ateliéru profesorů Vychodila a Purkyňové na katedře scénografie.

Další část své profesní přípravy absolvovala na Akademii sztuk pieknych ve Varšavě v letech 1973 až 1974 u profesorů J.Szajny a Z. Strzeleckého. Od roku 1973 se podílela jako jevištní a kostýmní výtvarnice na divadelních představeních realizovaných v ostravském Divadle Petra Bezruče, Národním divadle moravskoslezském, Národním divadle Brno, Národním divadlem Praha, Moravským divadlem Olomouc, Komorné scénou Aréna Ostrava, Těšínským divadlem, Jihočeským divadlem České Budějovice a dal.

Typickým pro její výtvarný podíl na divadelních realizacích je nedělitelná jednota mezi scénou a kostýmy. Převážnou část svých výrazových prostředků jí dává uvolněné využití barev bez jakéhokoliv předsudku pro možné zapojení jak do charakteru scény, tak i postav. Mezi její úspěšné realizace patří např. Tylova Drahomíra a její synové /1980/; Shakespearův Hamlet /1984/; Gogolův Revizor /1987/; Millerovy Čarodějky ze Salemu /1989/; Havlova Asanace /1990/; O´Neillova Cesta dlouhého dne do noci /1995/; Ibsenův Nepřítel lidu /1999/; Gorinovy Královské hry /2001/; Shakespearova Komedie omylů /2002/ a dal.

Mezi režiséry, kteří patří mezi její nejčastější spolupracovníky je nutno počítat např.: J. Janíka, Z. Kaloče, M. Krobota, L. Engelovou, J. Klimszu a další. Pravidelně se zúčastňovala od roku 1969 Pražského Quadriennale a opavských výstav české scénografie. Za svou činnost byla opakovaně oceněná zlatou medailí na Triennale jevištního a kostýmního výtvarnictví v Novém Sadu v letech 1981, 1984 a 1988.

Eugene Ionesco: Židle, Komorní scéna Aréna Ostrava, 2005, režie Josef Janík, scéna a kostýmy
model scény, návrhy scény
Kurátorky: „Model i návrhy scény pro hru předního představitele absurdního dramatu přinášejí drsný a asketický rukopis autorky, která počátkem 70. let studovala na varšavské Akademii výtvarných umění u legendy polského divadla Józefa Szajny. Jeho vliv (krutost i krása výtvarně-dramatického výrazu) je patrný na tvorbě této nepoddajné výtvarnice.“

Ferenc Jávori: Purim aneb Volba osudu, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, 2006, choreografie William Fomin, scéna a kostýmy
model scény, scénický návrh
Jerry Bock – Joseph Stein: Šumař na střeše, Moravské divadlo Olomouc, 2006, režie Václav Klemens, scéna a kostýmy

model scény
Viktor Dyk – Jan Kačer - Roman Císař: Krysař, Slezské divadlo Opava, 2001, režie Václav Klemens, scéna a kostýmy
návrh scény

Inscenace, na kterých se podílí jako tvůrce:
Kostýmy
Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]

Sedmá pečeť [prem.: 8.2.2013]
Mandragora [prem.: 26.10.2012]

Komorní scéna Aréna

Ruská zavařenina [prem.: 1.6.2013]
Hráči [prem.: 2.2.2013]
Proces [prem.: 17.9.2011]

Národní divadlo moravskoslezské [Divadlo J.Myrona]

Sajns fikšn [prem.: 22.11.2012, poslední uvedení: prosinec 2013]

Divadlo F.X.Šaldy Liberec [Šaldovo divadlo]

Revizor [prem.: 26.4.2013]

Výprava
Městská divadla pražská [Divadlo Rokoko]

Hra vášní [prem.: 29.4.2007]

Divadlo AHA!

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete [prem.: 15.6.2012]

Komorní scéna Aréna

Brenpartija [prem.: 31.10.2009]
Pension pro svobodné pány [prem.: 4.5.2008]
Dezertér z Volšan [prem.: 16.2.2008]

Jihočeské divadlo Č. Budějovice [Jihočeské divadlo]

Kivá cadla [prem.: 23.11.2012]

Divadlo J.K.Tyla Plzeň [Komorní divadlo]

Garderobiér [prem.: 22.6.2013]

Městské divadlo Mladá Boleslav [velká scéna]

Marvinův pokoj [prem.: 15.2.2013]

Městské divadlo v Mostě

Bůh masakru [prem.: 29.3.2013]
Černí býci [prem.: 31.3.2012, poslední uvedení: listopad 2013]
Antonín Dvořák: Rusalka, Moravské divadlo Olomouc, 2004, režie Zdeněk Kaloč, scéna a kostýmy
návrhy kostýmů
Samuel Beckett: Konec hry, Divadlo Petra Bezruče Ostrava, 1997, režie Josef Janík
návrhy kostýmů

scénická a kostýmní výtvarnice (činohra) – malířka a grafička

studia: VŠMU Bratislava a ASP Warszawa, scénografie

spolupráce: scénografka Divadla Petra Bezruče Ostrava, Národní divadlo Brno, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, Národní divadlo Praha, Komorní scéna Aréna Ostrava, Moravské divadlo Olomouc, Teatr Nowy Poznań, Teatr Polski Bielsko-Biała

režiséři: J. Janík, Z. Kaloč, M. Krobot, L. Engelová, J. Klimsza, P. Palouš, I. Rajmont, V. Klemens, A. Celinski, J. Nekvasil, O. Kosek, J. Josek

ocenění: zlaté medaile Triennale Novi Sad 1981, 1984, 1998

Výňatky z různých recenzí na webu internetu .

Výstava proběhne od 7. listopadu do 10. prosince v prostorách Ostravského muzea na Masarykově náměstí 1.

Foto: Hana Papežová

Děkujeme, Marti, za nádhernou výstavu v prostorách Muzea města Ostravy, jako další nezapomenutelný skvost , který tohle Muzeum nabízí .

V Ostravském muzeu je od čtvrtka k vidění retrospektivní výstava, která veřejnosti představuje dílo jedné z nejvýraznějších jmen české scénografie a kostýmů Marty Roszkopfové. Návštěvníci zhlédnou na 1000 kreseb kostýmních a divadelních návrhů a 60 scénografických modelů.
Vaše zprávy » Moravskoslezský kraj

Ostravské muzeum: Marta Roszkopfová. 7. 11. 2013

Autor Josef Zajíc

Učitel,trenér sportu,koníček fotografování,sport rekreačně, divadlo.

Vernisáž výstavy, která proběhla 7. listopadu, zahájila Jiřina Kabrtová, ředitelka Ostravského muzea, a kurátorka výstavy Lenka Černíková. K soubornému dílu se vyjádřila historička scénografie Věra Ptáčková a ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.

Vaše zprávy » Moravskoslezský kraj
Článek od uživatele Josef Zajíc
Marta Roszkopfová 2013 je souborná retrospektivní výstava v Ostravském muzeu

Období

Statistiky

  • 159 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Fujifilm FinePix S5600

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Ostrava Muzeum města Ostravy a NDM Marta Roszkopfová scénografie 2013
Komentáře Přidat