Ostravské muzeum Zlatá bula sicilská výstava 2012

Název

Ostravské muzeum Zlatá bula sicilská výstava 2012

Popis

Cituji :Na úspěšnou výstavu Král, který létal naváže Ostravské muzeum výstavou k významnému výročí českých dějin – vydání listiny známé jako Zlatá bula sicilská.
Letos 26. září uplyne 800 let od vzniku Zlaté buly, což je jubileum, které si zaslouží nejvyšší pozornost. Nicméně z kulturních institucí Česka to je jen Ostravské muzeum, které si na tento důležitý mezník opravdu vzpomnělo.
Jeho pracovníci připravili důstojnou výstavu, doprovázenou dvoudílným katalogem, na němž se podíleli přední domácí a zahraniční badatelé, archeology počínaje a historiky konče.
Originály, jež se běžně nevystavují, na výstavě nahrazují vědecky přesné kopie. Je tu třeba ukázána maketa Vyšehradského korunovačního evangelistáře Vratislava II. nebo odlitek sochařského reliéfu z Mostecké věže v Praze, který zřejmě zobrazoval, jak císař Fridrich I. Barbarossa předává královskou korunu Vladislavu II. Také samotná Zlatá bula sicilská je z Národního archivu v Praze zapůjčena pouze v podobě dokonalého faksimile.
Z originálů divák v Ostravě najde listinu Přemysla Otakara I. pro Uničov z roku 1223, což je nejstarší městské privilegium v našich zemích, vzácné iluminované rukopisy, jako je třeba Zábrdovický evangeliář, nebo velmi zajímavé archeologické nálezy.

Návštěvníci výstavy uvidí i vzácnou mosaznou mísu.
.

Sicilský král, pozdější římský císař Fridrich II vystavil 26. září 1212 Přemyslu Otakarovi I. listinu, která je všeobecně známá pod názvem Zlatá bula sicilská. Fridrich II. v ní především uznal dědičný královský titul českých panovníků. Právě k 800. výročí vydání tohoto jedinečného státoprávního dokumentu proběhne ve dnech 12. července až 12. září na půdě Ostravského muzea výstava Cesta ke Zlaté bule sicilské.

Výstava nebude prezentovat jen tuto významnou událost, ale přiblíží také úsilí Vratislava II., Vladislava II. a Přemysla Otakara I. o získání královské koruny. Veřejnost bude seznámena s podstatnými změnami, které před 800 lety probíhaly na pomezí Moravy a Slezska. Obě témata spojují osoby Přemysla Otakara I. a jeho bratra moravského markraběte Vladislava Jindřicha.

První tři české krále výstava přiblíží prostřednictvím mincí a pečetí. K ozdobám výstavy budou patřit fragmenty reliéfu z kláštera sv. Jiří v Praze, kde je i zobrazen král Přemysl. Exkluzivní cimélii představuje také aquamanila vyrobená patrně u příležitosti korunovace Fridricha II. v Cáchách roku 1215. Návštěvníci mohou také shlédnout rukopisy z 11. a 12. století, zbraně z 12. století a také zdobenou mosaznou mísu z přelomu 12. a 13. století. Originál Zlaté buly sicilské nemůže být pro svůj význam v Ostravě vystaven. Proto bude listina prezentována formou zdařilé faksimile zapůjčené Národním archivem v Praze.

Druhá část výstavy, která se věnuje proměně pomezní oblasti Moravy a Slezska, se dotkne problematiky vzniku prvních měst - Uničova, Bruntálu, Opavy a Hlubčic. V návaznosti na Bruntál a Uničov bude přiblížena také hornická činnost v Jeseníkách s názornými ukázkami rud, včetně zlaté. Odraz dobových změn se projevil také na poli sakrální architektury. Poprvé budou zveřejněny výsledky archeologických výzkumů v Holasovicích (raně gotický kostel a jeho dřevěný předchůdce) a v areálu kostela P. Marie ve Starém Městě (pozdně románská trojlodní bazilika). Opomenuty nezůstanou ani architektonické články a dílce vypovídající o podobě a výzdobě těchto zaniklých staveb z 1. poloviny 13. století. Návštěvníci se na výstavě také budou moci dozvědět, jaká situace panovala na přelomu 12. a 13. století na Ostravsku.

Ostravské muzeum při realizaci výstavy spolupracovalo s řadou předních českých i zahraničních kulturních institucí, především však s Národním památkovým ústavem ú.o.p. Ostrava.
nejzajímavější zapůjčit na výstavu v Ostravě," řekla ředitelka muzea Jiřina Kábrtová. Vzácnost některých listin dokumentuje fakt, že mohou být být vystaveny jen
tři týdny, aby je nepoškodilo světlo. V průběhu výstavy tyto dokumenty budou obměněny.

Momentky z výstavy, kterou stojí zato vidět.

Děkujeme ostravskému muzeu za skvělou práci.

Období

Statistiky

  • 54 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Fujifilm FinePix S5600

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Ostravské muzeum Zlatá bula sicilská výstava 2012
Komentáře Přidat