Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

babi90 

Archiv města Ostravy Den archivů 9.6.2015

60 fotek 8.6.2015 - zobrazení
Výstava o jatkách v městském archivu / ze stránek Krásné Ostravy /

V úterý 9. června 2015 pořádá Archiv města Ostravy v rámci Mezinárodního dne archivů jednodenní výstavu s názvem Jatka, o nichž se mluví. Zájemci budou moci v době od 9.00 do 17.00 hod. zhlédnout v badatelně archivu unikátní historické dokumenty, zachycující původní podobu areálu městských jatek na Porážkové ulici, včetně originálních plánů a fotografií dosud stojících památkově chráněných objektů, které jsou ohroženy demolicí. Prostřednictvím ukázek ze soudobého tisku se bude možno přesvědčit o tom, jaký význam přikládala správa města tomuto důležitému podniku, do jehož výstavby byly vloženy v průběhu let 1880–1927 značné finanční prostředky.

V 17.00 hod. naváže na výstavu v přednáškovém sále archivu prezentace, věnovaná historii městských jatek, doplněná o komentovanou projekci krátkého filmu, který nechalo město Moravská Ostrava natočit po poslední velké modernizaci jatek v roce 1928.

Výstava, kterou připravil Archiv města Ostravy k Mezinárodnímu dni archivů, je věnována kulturní památce, o níž se v současnosti hodně píše i diskutuje. Historický areál městských jatek na Porážkové ulici, jehož počátky sahají již do roku 1880, se dochoval do dnešních v pouhém torzu. Jeho nejcennější a nejstarší část bohužel už více než deset let chátrá a existuje dokonce reálná hrozba, že i tyto budovy potká v důsledku dlouhodobého zanedbání stejně smutný osud, jaký byl v letech historicky nedávno minulých připraven mnoha dalším architektonickým památkám na území našeho města. Cílem výstavy je proto mimo jiné i připomenout, jak významným, dokonce strategicky důležitým podnikem byla městská jatka v 19. a ještě i v první polovině 20. století. Do jejich rozvoje byly v minulosti investovány nemalé sumy a jatka se dočkala několikrát značného rozšíření i modernizace – v letech 1890–1893, 1902–1903 a naposledy 1925–1927. Tento industriální areál býval právem chloubou města.

Chladírna, vybudovaná v roce 1890, patřila z hlediska svého strojového vybavení k nejmodernějším na území celé rakousko-uherské monarchie a nejinak tomu bylo i s její mladší sestrou, která vyrostla zhruba o dvanáct let později. Budova s výraznou, bohatě členěnou fasádou z červených cihel organicky navázala na svou předchůdkyni i na sousední zástavbu; díky své 20 metrů vysoké věži, završené výraznou helmicí z modrého plechu, se stala ústřední dominantou celého areálu a bez nadsázky lze říci, že i ozdobou celé okolní čtvrti, bez ohledu na svůj ryze industriální účel. Něčemu takovému dnes již náhodný kolemjdoucí při pohledu na zdevastovaný objekt samozřejmě jen stěží uvěří. Návštěvníci výstavy se však o tom mohou přesvědčit v badatelně Archivu města Ostravy, nahlédnutím do originálních stavebních plánů, historických fotografií i ukázek soudobého tisku.

Foto : Hana Papežová -Kolářová

Proměňte svá alba ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Vytvořte ze svých fotek

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.