Dům umění GVUO A.Mucha 150 let vernisáž 22.3.2011

Název

Dům umění GVUO A.Mucha 150 let vernisáž 22.3.2011

Popis

23. 3. – 5. 6. 2011, Dům umění
(vernisáž 22. 3. 2011 v 17 hodin)

Kurátoři: Tomoko Sato, Jiří Jůza

Partner a spolupořadatel výstavy: Nadace Alfonse Muchy

Záštitu nad výstavou převzali Ivan Lendl, Ing. Jaroslav Palas, hejtman Moravskoslezského kraje a Ing. Simona Piperková, náměstkyně primátora statutárního města Ostravy.

Zapůjčitelé:
Nadace Alfonse Muchy
Západočeská galerie v Plzni
Muzeum umění v Olomouci
Muzeum Brněnska
Galerie výtvarného umění v Hodoníně
Galerie moderního umění v Hradci Králové
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
a soukromí zapůjčitelé v ČR a zahraničí

Výstava se uskutečňuje u příležitosti výročí 150 let od narození mezinárodně nejuznávanějšího českého umělce Alfonse Muchy, jehož jméno a dílo zná většina obyvatel České republiky. Výstavě bude věnován téměř celý prostor Domu umění. Představeny budou všechny polohy autorova díla od prací raného dětství až po pozdní tvorbu. Součástí expozice, kterou připravila londýnská kurátorka Tomoko Sato, nebude jen tvorba malířská a kreslířská, ale také tvorba fotografická a díla užitého umění. Na ploše 550 m2 se bude představeno více než 130 uměleckých děl.

V červenci roku 2010 by Alfons Mucha oslavil 150 výročí svých narozenin. U této příležitosti vznikl cyklus výstav, který byl zahájen expozicí v Obecním domě v Praze a pokračoval výstavou v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře. Každou z výstav připravují jiní kurátoři, a proto je každá výstava originální a jedinečná.

„Naším cílem je představit Muchu jako brilantního kreslíře, nápaditého kreativce a vynikajícího fotografa, zkrátka tak, jak není veřejnosti tolik znám,“ uvádí John Mucha, vnuk Alfonse Muchy a předseda správní rady Muchovy nadace. Ostravská výstava představí jak charakteristická díla Alfonse Muchy, jako např. rodinné portréty nebo plakáty pro Sarah Bernardt, tak i specifická díla. Svou výstavní premiéru bude mít např. přípravná skica k obrazu Schůzka na Křížkách (obraz č. 11 z cyklu Slovanská epopej). Pro tuto skicu o rozměrech 293x262 cm musela GVUO nechat vyrobit speciální rám. Součástí expozice se stane i rozměrné plátno Alegorie dramatických umění (kolem roku 1890, 4,07x1,68 m). Obraz Alegorie dramatických umění byl kvůli své velikosti za posledních 20 let v České republice vystaven pouze jednou.

Veřejnosti bude představeno také na 60 fotografií, jejichž autorem je sám Alfons Mucha. Jedná se o novotisky z originálních skleněných desek, které žádná česká galerie v takovém počtu dosud nevystavila. Expozici pak doplní umělecké předměty, které byly zhotoveny podle Muchových návrhů. V ostravském Domě umění budou díla Alfonse Muchy v takovém rozsahu prezentována vůbec poprvé. Ve sbírkách GVUO se nalézá šest Muchových děl, která budou v rámci expozice také vystavena, za nejkvalitnější z nich považuji obraz Dívka v květech z roku 1935.

Díla zapůjčili soukromí sběratelé i veřejné kulturní instituce. Největší část expozice tvoří díla, jež spravuje Muchova nadace, která je hlavním partnerem výstavy. V rámci výstavy se uskuteční také doprovodné programy pro školy i veřejnost, přednáška Martina Jirouška Belle époque aneb magie stříbrného plátna a komentované prohlídky výstavou.

Období

Statistiky

  • 91 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Fujifilm FinePix S5600

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Dům umění GVUO A.Mucha 150 let vernisáž 22.3.2011
Komentáře Přidat