Galerie G S.Holinka obrazy 32. vernisáž 2013

Název

Galerie G S.Holinka obrazy 32. vernisáž 2013

Popis

Stanislav Holinka se narodil 2.10.1946
Absolvoval studium na SUPŠ v Ostravě. Dělal propagační grafiku ,pracoval s reklamními materiály, plastikami do interiérů v nejrůznějších firmách.tvořil medaile k výročím firem, které razily v Kremnici, ilustroval pro různé časopisy.
Oslovila ho technika: olejomalby, pastely.
Nejraději se zaměřuje na figurální malbu, krajinu, domy ve městě apod.Je patrná i sociální tematika, spolupracuje se skupinou výtvarných umělců při Výtvar. centru Chagall i s výtvarnou skupinou při Galerii Mlejn.

Zúčastnil se mnoha individuálních i skupinových výstav.
Samostatně vystavuje od roku 1986 na př. v Galerii sklep, v Klubu Atlantik, v Kostele v Klimkovicích - skupina Chagall, v Galerii Mlejn - skupina kolem Mlejna,v NDM - figurální malba -- balet, v Galerii G v O.- Zábřehu - figurální malba.

S.Holinka o sobě:

„Chodívám se dívat na baletní tréninky. Rád sleduji přípravu baletní inscenace od prvních krůčků až po premiéru. Fotím situace, které pak maluji nebo si je jen snažím uchovat v paměti," vyprávěl malíř Stanislav Holinka. Pro divadelní výstavu vybral cyklus větších akrylových pláten a kombinovaných technik.
Lidé jsou nejčastějšími motivy Holinkových obrazů, fascinuje ho jejich pohyb. Lépe se mu prý malují tlusté osoby. Ideální jsou proto zápasníci sumo, v nichž je skrytá energie, kterou je třeba nějak ztvárnit. „Mám celý cyklus padesáti olejomaleb zápasníků sumo," prozradil Holinka. Dvaašedesátiletý malíř je ale také milovníkem kung-fu. Třicet let je trenérem tohoto bojového umění, které tím pádem nemůže v jeho tvorbě chybět.
Jedna jeho loňská výrazná výstava byla jiná než všechny předešlé. Rozhodl se namalovat Ostravu takovou, jakou by si ji představoval. A tak vznikla Ostrava veselá, pastelově barevná. K šestnácti olejomalbám autora inspirovaly děti. „Každým rokem jsme pořádali s ředitelkou školy na Gajdošově ulici Alicí Gregorčíkovou, která bohužel loni tak náhle zemřela, malování pro děti na Kuřím rynku. Když jsem s dětmi zkusil zachytit Ostravu, zjistil jsem, že své město děti vůbec neznají. Vysvětloval jsem jim, jaké kouzlo může mít těžní věž, a najednou jsem ho jakoby sám objevil," líčil Holinka, jak přišel na neobvyklý námět. Kromě malování se věnuje i sochařství.

STANISLAV HOLINKA je ostravský malíř, sochař a grafik, který již řadu let působí v ostravském regionu, kde také často vystavuje svá malířská a sochařská díla. V těchto oborech zaujímá stěžejní pozici svými figurálními motivy, které jsou řazeny do tvurčích cyklů - např. balet, mezilidské vztahy, klauni, bajky, města, sumo, akt atd. V sochařství vyniká figurálními kompozicemi, jak z oblasti baletu, tak biblickými motivy nebo reliefním vyjádřením různých životních dějů. Hlavním a tedy nosným prvkem jeho tvorby je ztvárnění určitého příběhu z duchovním podtextem, který prostřednictvím barev a dynamiky figur ožívá v technikách olejomalby, acrylu, pastelu , akvarelu atd.

Stanislav Holinka se zúčastňuje malířských sympozii a řady výstav nejen v České republice, ale i v jiných státech Evropy, v USA, v Kanadě a v Rusku. Jeho práce lze najít v soukromých sbírkách na Slovensku, v Polsku, v Německu, ve Francii, ve Švédsku i ve Švýcarsku. Autor působil také jako pedagog na střední umělecké škole v Ostravě kde vyučoval obor reklamní a propagační grafiku. V současné době je členem uměleckých společenství Šagal a Mlejn, s nimiž se účastňuje prezentací a výstav v České republice a na Slovensku.

Na tomto místě autor představuje sugestivní, barevně atraktivní pohledy na Paříž. To vše očima malíře a naivního poety, kterého okouzlila mekka umění, lásky a především kouzelné architektury. Paříž jako město poznamenané pohádkovými dějinami králů, slavných vojevůdců a ještě slavnějších spisovatelů, básníků, malířů a hudebníků, jako město ducha, elegance a krásy. Malíř představuje ve zkratce architekturu Paříže prostřednictvím expresívní barevnosti pastelu a acrylu, kde je jakoby bez hranic obecného vkusu vyjádřena nálada v momentě okamžiku tvorby. Paříž nejen jako turistický zážitek, ale také jako okamžik smyslového vjemu.

Vernisáž obrazů proběhla v Galerii G v CHS Gabriel 14.5.2013

Úvodní slovo : Helena Schmuckerová galeristka Výtvar.centra Chagall i malířka

Foto: Hana Papežová, Dušan Stračánek

Videa: D.Stračánek , omlouváme špatnou kvalitu

Doprovodný program : skupina Albatros
kytara Sylva Gadulová

Období

Statistiky

  • 91 fotek
  • 9 videí
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Galerie G S.Holinka obrazy 32. vernisáž 2013
Komentáře Přidat