Galerie G Život mezi kulisami s hercem NDM Janem Fišarem -výstava fotografií P.Hona 2013

Název

Galerie G Život mezi kulisami s hercem NDM Janem Fišarem -výstava fotografií P.Hona 2013

Popis

Beseda s hercem Janem Fišarem s výstavou fotografií Pavla Hona proběhla 12.3.2013 ve 14.30 hod. v sále CHS Gabriel v Ostravě - Zábřehu Čujkovova 40a 1.poschodí.za účasti jmenovaných.

Jan Fišar se narodill 24. 9.1955 v jednom z nejkrásnějších měst Evropy – Praze a prožil mnoho let (včetně studia na DAMU) přímo naproti Divadlu na Vinohradech v Ibsenově ulici, kde hrál mnoho let jeho tatínek Vlastimil Fišar. DAMU ukončil v roce 1977 a nastoupil své první angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde se setkal s mnoha významnými českými režiséry, především s K. Paloušem – J. K. Tyl: Strakonický dudák – Švanda (1978), s O. Ševčíkem – E. Rostand: Cyrano z Bergeracu – Kristián (1978), s J. Dalíkem – G. B. Shaw: Svatá Jana – Dauphin – Karel VII. (1981) a mnoho dalších. V roce 1982 nastoupil do tehdejšího SD Ostrava (dnes NDM) a odehrál zde mnoho velkých a krásných rolí u režisérů R. Kovala, B. Jansy, K. Bryndy aj.

Jan Fišar o sobě:

Za všechny role bych rád jmenoval ty, které jsou, alespoň z mého pohledu, pro mne nejpodstatnější:

Don Juan - Don Juan, r. M. Tarant (1991)
Pekelník – Pekelník, r. J. Deák (1992)
Fiesco – Fiesco, r. J. Deák (1992)
Casanova – Casanova, r. R. Lipus (1993)
Královský hon na slunce – Atahualpa, r. J. Klimsza (1993)
Miláček – G. Duroy, r. Z. Kaloč (1996)
Ostře sledované vlaky – Hubička, r. I. Krobot (1996)
Naši furianti – Bláha, r. J. Klimsza (1996)
Romance pro křídlovku – Básník, r. R. Lipus (1998)
Strýček Váňa – Astrov, r. O. Meleshkina-Smilková (1998)
Cyrano de Bergerac – Cyrano, r. R. Lipus (2000)
Tři sestry – Veršinin, r. J. Deák (2001)
Královské hry – Jindřich VIII., r. M. Krobot (2001)
Herkules a Augiášův chlév – Herkules, r. J. Mikulášek (2004)
Pán polštářů – Ariel, r. A. Celiński (2005)
Maryša – Vávra, r. M. Lang (2006)
Moliere – Moliere, r. J. Klimsza (2006)
Racek – Sorin, r. L. Vajdička (2007)
Matka – Otec, r. R. Lipus (2007)
Goldbergovské variace – Mr. Jay, r. I. Krejčí (2008) – Komorní scéna Aréna – širší nominace na Cenu Thálie
Večer tříkrálový – Malvolio, r. M. Lang (2008)
Osidla smrti – S. Bruhl, r. L. Vajdička (2008)
Amadeus – Salieri, r. P. Šimák (2010)
Spolupráce s ČT Praha, Bratislava, Brno, Ostrava: režiséři E. Sadková, A. Moskalyk, V. Jordánová, J. Deák, Z. Zelenka, Z. Havlíček, D. Klein, P. Slavík, V. Rusko, O. Kepka.
Spolupráce s ČRo Praha, Bratislava, Hradec Králové, Olomouc a Ostrava: stovky pořadů, z poslední doby např. Odysseia (10 dílů) a Illias (10 dílů), r. T. Jirman.

Ze své moderátorské činnosti si nejvíce cením uvádění Cen Thálie v ND v Praze v přímém přenosu na ČT v roce 2004. Mou největší láskou je poezie a umělecký přednes. Spousty pořadů v pražské Viole, Lyře Pragensis, Společnosti bří Čapků (mnoho pořadů také ve spolupráci s mým tatínkem), Památníku národního písemnictví, ale také v Bratislavě a v mnoha městech České republiky – v Ostravě v kavárně Daniel, Atlantiku, Librexu a především v ČRo Ostrava. Je pro mne velkým potěšením i častá spolupráce na významných festivalech, jakými jsou Janáčkův máj nebo Janáčkovy Hukvaldy. V této oblasti si nejvíce vážím trojnásobného vítězství na nejvýznamnější a nejprestižnější soutěži v uměleckém přednesu Neumannovy Poděbrady (dnes PDP). Velice si cením spolupráce s P. Kotíkem a J. Třískou na pořadu Dopisy Olze V. Havla na Pražském jaru v r. 2001, který se konal ve Španělském sále Pražského hradu za účasti prezidenta republiky pana Václava Havla. A skončím mým milovaným Karlem Čapkem: „Věřím, že nejdůležitější a nejživější na divadle je herec; vše, co sníží intenzitu a přitažlivost herectví, snižuje nevyhnutelně i životnost divadla.“

V dubnu 2012 získal Jan Fišar na jubilejním 50. ročníku festivalu Poděbradské dny poezie vůbec nejvyšší ocenění za přednes poezie a prózy v České republice. Křišťálovou růži si společně s ním odnesli z jediného česko-slovenského festivalu tohoto zaměření také herec Jiří Lábus (Studio Ypsilon) a slovenská herečka Jana Oľhová (Slovenské komorné divadlo). V minulosti obdrželi stejné ocenění například Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Ladislav Chudík nebo Emília Vášáryová.

V Ostravě chtěl zůstat tak dva roky

"První roli v Ostravě jsem hrál se zlomenou rukou. Tu jsem si přivezl z Prahy, při jednom večírku došlo totiž k malému konfliktu. Takže jsem profesionálního dálkového řidiče hrál s rukou v sádře," pokračoval Fišar ve vzpomínkách na své první setkání s Ostravou.

Začínal v Pardubicích, a jak říká, počítal s tím, že se ani v Ostravě nezdrží déle než dva tři roky. "Když jsem byl mladý a tudíž také zákonitě sebevědomý, ani ve snu mě tehdy nenapadlo, že bych se do Prahy brzy nevrátil," popisoval Fišar.

Jak vnímal jeden z nejznámějších herců své první setkání s Ostravou? "Ostrava byla pro mě strašná deprese, nikdy jsem ji předtím neviděl. Znal jsem ji jenom z hrůzostrašných vyprávění lidí, kteří toto město vlastně vůbec neznali. Ta pověst strašné a navíc černé Ostravy existuje u některých lidí, ale nakonec i u některých kolegů dodnes. Přitom tu nikdy nebyli a je to pro ně v podstatě strašná škoda."

Nejstrašnější zážitek si prožil v době, kdy začal zkoušet. Ubytovali jej tehdy v hotelu Odra, což je dnešní Brioni ve Stodolní ulici. "Ta tehdy vypadala poněkud jinak. Bylo to opravdu něco neskutečného. Navíc se na mě ještě tehdy v noci dobývala příslušnice nejstaršího řemesla ruské národnosti. Já tu noc probrečel, padla na mě těžká depka," líčil Fišar.

"A k tomu ještě, jak jsem měl tu zlomenou ruku, mi tehdy dole v tom strašidelném ,hotelu‘ odmítli dát pivo, protože prý mám být na nemocenské. Takže to byla má první noc v tomto městě," pousmál se dnes už v Ostravě zdomácnělý Jan Fišar.

Naopak jej povzbudil báječný činoherní soubor. Divadlo mělo tehdy a stále má celorepublikovou pověst. Dnes Jan Fišar bydlí v centru Ostravy. Prahu si stále nosí v srdci, pravidelně slýchává kostelní zvony, které mu připomínají ty z pražských Vinohrad.

Fotografie z archívu J.Fišara naskenovala H.Papežová
Fotografie z výstavy P.Hona a vernisáž v Librexu v Ostravě nafotila H.Papežová
Fotografie z besedy : H.Papežová, D.Stračánek
Videa : D.Stračánek
Fotografie na výstavě : Pavel Hon
Křišťálová růže - nejvyšší ocenění za umělecký přednes v Poděbradech 2012

Období

Statistiky

  • 325 fotek
  • 6 videí
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Galerie G Život mezi kulisami s hercem NDM Janem Fišarem -výstava fotografií P.Hona 2013
Komentáře Přidat