Příběhy léků T.Cikrt v Sen Sen klubu Společnosti senior v Ostravě 17.5.2013

Název

Příběhy léků T.Cikrt v Sen Sen klubu Společnosti senior v Ostravě 17.5.2013

Popis

Mgr. Tomáši Cikrt, bývalý tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví, nyní nezávislý konzultant a publicista. mimo jiné přednesl ve Společnosti Senior Sen Sen klubu na Jízdárně 18 v Ostravě :. „Pacienti chybují, chybují lékaři. Dva z pěti nemocných neužívají své léky správně. Existují odhady, že nežádoucími účinky léků je v České republice zapříčiněno 40 000 hospitalizací ročně. V důsledku špatného užívání umírá za rok podle odhadů 900 lidí. To je téměř čtyřicetkrát více, než má v aktuální kauze na svědomí metanol,“ upozornil Mgr. Cikrt. Svou knihou Příběhy léků se snaží zvýšit povědomí pacientů o užívaných léčivech, publikaci je možné zdarma stáhnout z portálu Státního úřadu pro kontrolu léčiv na adrese www.olecich.cz.
Podle jeho slov je nedostatečná léková gramotnost podceňována. „Takový senior bere svých čtyři až šest přípravků denně, k nim si ještě přikoupí volně prodejné léky nebo doplňky stravy. To všechno se ‚mele‘ a lékárník je mezi dvěma mlýnskými kameny – musí se rozhodnout, zda bude více dělat obchod, nebo zda bude myslet na pacienta. Domnívám se, že lze dobře dělat obojí, ale je to velmi těžké.“

Odpovědnost však leží také na pacientech. Pod pojmem léková gramotnost je možné si představit třeba to, že laik léky doceňuje, že se nebojí o nich hovořit se svým lékařem nebo lékárníkem. A také že je schopen vyhodnotit různé situace, které při užívání přípravku nastanou. „Pacient by měl být vybaven nezávislými a srozumitelnými informacemi, zejména o nežádoucích účincích a kontraindikacích. Zde sehrává svou roli stát a nemusí do toho ani investovat příliš mnoho prostředků. Je nezbytné pracovat s pacientskými organizacemi, knihovnami, časopisy. Jedním z nejdůležitějších cílů je omezit polypragmazii, která nepochybně existuje a podílejí se na ní lékaři spolu s pacienty. Někdo musí koordinovat farmakoterapii. Jinými slovy – nemocný by měl mít jednoho lékaře, který s ním ‚hromádku léků‘ probere nebo zavolá do lékárny,“ dodal T. Cikrt.

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal příručku, která přináší pacientům veškeré informace o lécích. Jejím autorem je bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Přehlednost a hlavně srozumitelnost brožurky, která je k dostání zdarma na řadě míst i na internetu, ocenil také ministr Leoš Heger.
Tomáš Cikrt

Knížka Příběhy léků je rozdělena do několika částí. Pacienti se dozvědí nejen o tom, jak se léky vyrábějí a jak působí, ale poznají třeba i mechanismus nastavování úhrad nebo se dozvědí, co všechno najdou na receptu od lékaře.

Průvodci brožurkou jsou jim při tom pan Tubička a paní Tabletková, kteří i prostřednictvím obrázků vše polopaticky vysvětlují. "Když to všechno pochopím já, tak to pochopí každý," podotkla ředitelka Koalice pro zdraví Jana Petrenko.
Kolik to stálo?

SÚKL stálo vydání příručky 228 tisíc korun, při nákladu osm tisíc kusů tedy jedna brožurka vyšla na necelých 29 korun. Ústav náklady hradil z mimorozpočtových zdrojů. "Ze státního rozpočtu tedy nebyly použity žádné finanční prostředky," upřesnila mluvčí Lucie Šustková.

"Příručka má být kamínkem do mozaiky bezpečného užívání léků. Má posílit pacienty v tom, aby se nebáli o lécích hovořit. Ideální totiž je, když si lidé informace vyměňují mezi sebou," řekl autor publikace Tomáš Cikrt.

Pacienti se k brožurce mohou dostat několika způsoby. Budou ji distribuovat pacientské organizace, bude i v knihovnách, na internetu, existuje i v aplikacích pro mobilní telefony a tablety a vznikla už také audioverze pro nevidomé. Podle prvních informací je o knížečku velký zájem, náklad osmi tisíc kusů by ale podle mluvčí SÚKL Lucie Šustkové měl prozatím stačit.
Heger: Je to mimořádně výborná příručka

Podle ministra Leoše Hegera příručka skvěle zapadá do trendu posilování role pacientů ve zdravotnictví. "Je potřeba naučit lidi starat se, vychovat pacienty k poznání svého těla," řekl ministr při představování knížečky.
Jedna z ilustrací v nové knize o lécích, kterou sepsal Tomáš Cikrt.

Jedna z ilustrací v nové knize o lécích, kterou sepsal Tomáš Cikrt.

Nutnou součástí této výchovy je i povědomost o lécích a jejich účincích. "Umožní se tím lepší spolupráce s lékaři a lékárníky. Příručka je sice útlá, ale pokládám ji za mimořádně výbornou," shrnul Heger.

Příběhy léků nejsou první příručkou, kterou stát pro pacienty připravil. Na stránkách ministerstva je například ke stažení také brožurka o bezpečnosti pacientů v rozličných situacích. S žertovnými obrázky vysvětluje, proč je dobré se na všechno zeptat, jaká máte práva nebo proč jsou nebezpečné vysoké postele (čtěte více o rádci).

Sám Tomáš Cikrt už má také zkušenost s přípravou zdravotnických brožurek. V době zavádění regulačních poplatků se dokonce jeho kreslená podoba stala jedním z průvodců tištěné příručky. Druhým průvodcem byla kreslená postava tehdejšího ministra Tomáše Julínka (více o příručce čtěte zde).

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/cikrt-vydal-prirucku-o-lecich-d2g-/domaci.aspx?c=A120629_114324_domaci_abr

Lidé vyhodili prášky za 1,6 miliardy, ukázal průzkum lékárniček
17. ledna 2013 13:51
V popelnicích či na odběrných místech předloni skončilo více než 245 tun nevyužitých léků. Data zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv, jež si zadal audit lékárniček ve dvou tisících domácnostech. Ukázalo se, že pětina léků v nich je nepoužívaných a každá desátá domácnost si obsah lékárničky nikdy nekontroluje.
Ilustrační foto.

"Každoročně se u nás vracejí léky v hodnotě jedné miliardy korun, což představuje neuvěřitelných 245 tun zlikvidovaných léčiv," upozornil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Konkrétně Češi v roce 2011 nevyužili léky za bezmála 1,6 miliardy korun. Většinou je odevzdali do lékáren, léky v hodnotě 400 milionů skončily v popelnicích. Přitom vyhozené či do kanalizace spláchnuté tablety či tobolky zamořují životní prostředí. Likvidace těch odevzdaných do lékáren či ordinací zase předloni stála 7,5 milionu korun.

Ročně se v Česku spotřebují léky za 60 až 70 miliard korun. Z toho 35 miliard tvoří ty na předpis. "U nich je podíl nevyužití 3,7 procenta," doplnil náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.
Nepoužité léky
Domácích lékárniček si všímáme jen občas, nepotřebné léky příliš nevyhazujeme

Data vzešla z výzkumu agentury STEM/MARK o reálném využití léčiv. Konal se loni od března do září. Studenti farmaceutických fakult v rámci něj nahlédli do lékárniček ve dvou tisících domácnostech. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jejich data doplnil těmi z lékáren a vznikl ojedinělý výstup, jenž by měl pomoci se zamezením plýtvání léky.

Výzkum ukázal, že polovina léků lidé užívají jen při potížích, zhruba čtvrtinu léků užívají pravidelně a pětina léků z lékárniček jsou ty, které lidé vůbec nepotřebují. Více než desetina léků v domácnostech je prošlá.

Ukázal také, že jedna česká domácnost má v průměru doma 17 balení léků, z toho 41 procent tvoří léky na recept. Pouze polovina domácností skladuje léky doporučeným způsobem a necelá třetina domácností vyhazuje léky do popelnice, ačkoliv je lze bezplatně odevzdat v lékárně či u lékaře.

"Deset procent domácností vůbec léky v lékárničce nekontroluje a nechávají je být, až jejich majitel odejde na věčnost," popsal ředitel SÚKL Pavel Březovský. Důvodem vyhazování je také stěhování a občas i prošlá trvanlivost.

Ministerstvo: Dosud byly jen pseudoodborné posudky, teď známe přesná čísla

Průzkum si zadal právě SÚKL, vyšel jej na 1 milion a 164 tisíc korun. "Hradili jsme jej z peněz na činnost ústavu, agenturu STEM/MARK jsme vybrali na základě veřejné soutěže, protože nabídla nejnižší cenu," popsal vedoucí tiskového oddělení SÚKL David Přinesdom.

"Já jsem za ta data rád, potěšila mě. Dosavadní pseudoodborné posudky říkaly, že v popelnicích končí 10 až 25 procent léků. Průzkum svým rozsahem dává poměrně přesné výsledky a zdá se, že situace není tak tragická, jak by se mohlo zdát," reagoval na výsledky náměstek Nosek.

Ministerstvo i SÚKL se nyní chce zaměřit na to, zda pacientům nejsou například předepisována zbytečně velká balení léčiv. "Budeme se snažit snížit množství likvidovaného odpadu," slíbil Březovský s tím, že průzkum ovlivní komunikaci SÚKL s lékárníky i veřejností. Třeba prostřednictvím kampaně, jež upozorňuje na správné nakládání s léky.

SÚKL například loni vydal publikace Příběhy léků, kterou napsal bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt (více o příručce čtěte zde). Kampaň zahrnuje také informační portál O lécích.cz, plakáty a letáky v lékárnách či pouštění informativních spotů v čekárnách.
Autor: Hana Válková
Kam dál?

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/pacienti-plytvaji-leky-07x-/domaci.aspx?c=A130117_113724_domaci_hv

Seniory přivítal za VIRT U3V RNDR Jiří Bárta. Ke konci přednášky si s podpisem autora odnesli senioři , nejvíce postižená sociální skupina,i publikaci Příběhy léků domů.

Foto: Hana Papežová

Video: Jiří Bárta

Období

Statistiky

  • 81 fotek
  • 1 video
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Příběhy léků T.Cikrt v Sen Sen klubu Společnosti senior v Ostravě 17.5.2013
Komentáře Přidat